Krizo:
Azt hittem, hogy megszűnt az oldal! Már csapatpróbán az új Magyar gyakorló. Remélem lesz róla beje... (2024.09.26. 11:55)Colombo város egyes számú tűzoltósága
A Combat Gear Blog célja bemutatni milyen kiegészítőkből tevődik össze egy modern hadsereg katonáinak személyi felszerelése, továbbá szeretne a laikusok, érdeklődők, hivatásosok és szerződésesek, milsimesek, airsoftosok, paintballosok és természetjárók számára egy érdekes oldalt összeállítani leírásokkal és fotókkal.
Ne felejtsd el elmenteni az oldalt a kedvenceid közé! (CTRL+D)
Körülbelül egy/másfél éve jelent meg az Afganisztánban szolgálatot teljesítő tengerészgyalogosoknál egy újfajta rakasz tartó zseb. Jelenleg csak ők alkalmazzák, és nem ok nélkül, mivel a régivel összehasonlítva sokkal átgondoltabb és jobb kialakítású.
A zseb gyártója a Specter Gear, ami egy 2004-es cég és ahogy én észrevettem főleg a fegyver kiegészítőkre, mint taktikai szíjak vagy tusra szerelhető zsebek, mentek rá de a piac igényei miatt sok minden mást is csinálnak, és a közepes ár viszont a jó minőség jellemzi őket.
A beszállító pedig a Quantico Tactical, ami gyakorlatilag mindenfajta katonai és rendvédelmi terméket árusít többféle gyártótól. Hét boltjuk van és nem meglepő módon mindegyik egy-egy nagyobb, vagy több, katonai támaszpont közelében fekszik.
Normális esetben egy darab 200-as M-249-es könnyűgéppuska vagy golyószóró, kinek melyik tetszik jobban, rakasza málházható bele. Viszont ha valaki nagyon kreatív akkor 2 db 100-as rakasz még viszonylag kényelmesebben, három viszont kényelmetlenebbül rakható bele. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a két darab 100-as rakasz állítva egymás mellé helyezhető, a harmadik pedig vízszintesen rájuk. Ebben az esetben azonban a harmadik félig kilóg a zsebből, de a csat segítségével rögzíthető.
A zseb anyaga 1000-es Cordura, bár több helyen is 1000-es Nylonként van megadva, de az a kereskedelmi forgalomban is kapható és részben eltérő kialakítású de azonos nevű Specter zsebnél van.
Eddig még nem született külön poszt erről, majd pótoljuk ezt is, de eddig 600-as Cordura anyagú felszerelési tárgyak szerepeltek az oldalon. Ezek a számok az anyag szálsűrűségére vonatkoznak, tehát az 1000-res sűrűbben van szőve, mint a 600-as.
A zsebben nincs merevítés, ahogy a korábbi hasonló kategóriás társánál, mivel a megfelelő vastagságú Cordura kellő merevséget ad neki. Ez eddig az általam látott felszerelések közül az egyik legelpusztíthatatlanabbnak bizonyult.
A 200-as rakaszt csak úgy lehet behelyezni, hogy ha a bal oldala van felül. Mivel a zseb oldalai nem feszülnek rá és hagynak elég helyet, ezért egész könnyű kivenni a rakaszt. A bal oldalt a géppuskára felhelyezés alapján különböztetjük meg.
A zsebhez jár még egy tépőzáras elválasztó, aminek segítségével 3 kisebb részre oszthatjuk fel. Ebbe a három rekeszbe 3x2 darab M-4/M-16-os tár tehető. A tépőzáras megoldás rendkívül jó ötletnek bizonyult. Behelyezni úgy lehet ha összenyomjuk, majd a zseb aljáig betoljuk és utána az ujjainkkal szétfeszítve rögzítjük a belül elhelyezett tépőzárakhoz.
A fedőrész belső felén található egy tépőzár, ami a zseb elülső oldalának tetején elhelyezett másik részével használható. Azonban alapból van hozzá egy leszedhető egy oldalú tépőzáras rész, tehát ha zseb ezen funkcióját nem akarjuk igénybe venni, akkor csak rajta kell hagyni ezt a réteget. Nekem nem is tetszik, a csat bőven elég és nem is zajos.
Maga a csat nem a korábban ismertetett és elterjedt ITW NEXUS hanem valami amerikai másolat, azonban tökéletesen kompatibilis a NEXUS-al. Hasznos funkciója a csatnak, hogy állítható, így a nekünk megfelelő mértékben húzhatjuk szorosra vagy engedhetjük ki, ezáltal rögzíthetjük a rakaszt.
A zseb külső felén elhelyezkedő PALS rögzítés elég érdekes, mivel elméretezték ezért nem lehet rá feltenni túl sok mindent, tehát gyakorlatilag értelmetlen. De képek tanulsága szerint ez ennél a példánynál sikerült így, és nem beépített funkció.
A rögzítésénél a PALS/MOLLE rendszer segít, és a tervezőinek hála, itt már négy MOLLE pánttal rögzíthető. Ez pedig kellő stabilitást biztosít.
Ezt a hadi változatot eddig csak Coyote Brown színben láttam, az azonos nevű testvére viszont kapható ACU színben is, de eddig a tengerészgyalogság rendszeresítette.
Érdekesség képpen: belepróbáltam egy PKM rakaszt is, de természetesen nem fért bele. Viszont az 50-es PK heveder belement, de a 100-as már soknak bizonyult.
Szia! Csak egy teljesen teoretikus kérdésem volna (tudom, hogy az amerikai cuccokkal foglalkozol): Az orosz cuccokhoz is gyártanak PALS/MOLLE és/vagy ALICE rendszerű tartókat?
Szia!
Igen, elég keményen lekoppintották ezeket a rendszereket. De európában is sok hadsereg hasonlót vagy ugyanezeket alkalmazza. Az amerikai felszerelések mellett orosz cuccokat is tervezünk bemutatni.
Utolsó kommentek