Sokszor elfelejtjük, vagy nem értékeljük eléggé, a modernebb egyenruhák szabását, és az általuk nyújtott kényelmet. Illetve a felhasznált anyagok fejlődését, és egyre jobbá válását sem.
Szóval nézzük az 56M belga gyakorló nadrágot, ami sok tekintetben a korábbi brit hadseregben rendszeresített Denison álcázó ruha, fejlettebb rokona.
Az övtartó teljesen hiányzik róla, mivel ezt még nadrágtartóval hordták, de már csípő alatt. Két oldalt négy-négy gomb található, amivel a nadrágtartó rögzíthető rajta.
Mivel övet nem lehet belefűzni, lehetőség van elől megkötni két madzaggal. Ez körbe fut a nadrágon, és szerintem nem a legkényelmesebb a használata, még akkor sem ha a méretünkben van a nadrág.
Nem tudom a pontos okát, de a nadrágon csak egy darab egyszerű, gombos combzseb található, mégpedig a baloldalon. Ez néhány későbbi egyenruhán is így maradt.
A nadrág szárai megköthetőek, és az itt lévő madzagok viszonylag hosszúra is vannak hagyva, amit szintén nem értek. A nadrágot hordták hosszú és rövid szárú bakancsokkal is, és a képek tanulsága szerint előfordult, hogy eltávolították a madzagokat.
A nadrág anyaga elég vastag, tehát nehéz és jó meleg is. Ez nem kifejezetten előnyös, főleg annak fényében, hogy Belga Kongóban is előszeretettel használták.
A rajta látható terepminta a „bushstroke” nevet viseli, és a brit hadseregben rendszeresített Denison álcázó ruházaton volt hasonló. Létezett még egy másik változata is, aminek a neve „Moon and balls”.
A később felálló kongói hadsereg is előszeretettel használta, mind a mintát, mind a ruházatot, pedig tényleg nagyon nem éreztem praktikusnak. A belga hadseregbe pedig legalább a 1975-ig használták, de még 1990-ben is jelentős készletekkel rendelkeztek.
Mindent összevetve mai szemmel egy elég kényelmetlen és nem túl praktikus nadrág. Akkoriban talán jobb volt a posztó ruházatnál, de nem merem megkockáztatni, hogy modernek számított volna.
A nadrágért köszönet Sebbi-nek!
Utolsó kommentek