A FILBE (Family of Improved Load Bearing Equipment) rendszeresítésével nem csak egy zsákot, hanem egy teljes rendszert vásárolt a Tengerészgyalogság, ami talán az eddig látott legtöbb „részegységből” áll össze.
A FILBE rendszer nem titkoltan a korábbi ILBE apró hibáit próbálja orvosolni. Attól eltérően ezt kifejezetten a felmerülő igények kielégítésére tervezték meg, nem pedig a polcról akasztották le.
A FILBE-t egyébként nem így emlegetik, hanem egyszerűen csak USMC pack-nek hívják, és a hadi felszerelések egyik legnagyobb gyártója, az Eagle Industries készíti.
Az új camelback egyébként a Camelbak Ambush néhány apró módosítással. Alapesetben lehet viselni a saját, tehát a Hydration Carrier, pántjaival. Ezek a szokásos viszonylag keskeny és vékony, műanyag csatos pántok. Hasznosak ha az ember a mindennapok során vagy sportolás közben is szeretné használni.
A külső tok pántjai itt is eltüntethetők a számukra kialakított nyílásokba. Ennek akkor van haszna, ha magát a tokot a felszerelésre rögzítve viseljük. Bár egyébként a képek tanulsága szerint, gyakorta viselik a védőmellényen a saját pántjait használva.
Elsőre a camelbacken található villámzáras külső zseb teljesen haszontalannak tűnhet, de jelen esetben itt található a tok külső rögzítéséhez szükséges négy darab grimlock. A zseben belül lévő vékony hevederre pedig az ivócső csiptetője tehető fel. Én legalábbis így nem hagyom el.
A korábbi rendszer source camelbackjével szemben az egyik legjobb újítás a nagyobb töltő nyílás, és a könnyebben kivehető tartály. A nagyobb nyílásnak, és a kiálló műanyag szegélynek, köszönhetően sokkal egyszerűbb után tölteni, sőt zárni is.
A tartályt egy heveder kilazításával tudjuk kiemelni. A nagyméretű nyílást könnyű lezárni, csak kilencven fokkal kell elforgatni a záró fedelét. Ezt egyébként piktogrammal is jelölik.
Szokásosan a tartály kapacitása három liter. Ezt egyébként a külsején látható beosztással is ellenőrízhetjük. Még egy apró figyelmesség, a „Hydrate or Die!” felirat. Elméletileg a tartály újabb anyagának köszönhetően kevésbé kell mosni, és nehezebben alakulnak ki a gomba telepek benne.
A ivócső gyors csatlakozóval rendelkezik, aminek köszönhetően gyorsan és egyszerűen lecsatlakoztatható a tartályról. Egyébként ez egy szelep, tehát lecsatlakozás után sem kezd el ömleni a víz belőle. Ennek egyébként akkor van jelentősége, ha a tartályt kivesszük és egy külön tokba tároljuk.
Maga az ivócső viszonylag hosszú, másfél méter talán, tehát a különböző hord módok esetén is kényelmesen hozzáférhető. A műanyag csövön egy huzat található, ami elméletileg a hűtést segíti elő.
A csőhöz jár egy csiptető, amivel elméletileg a Molle rögzítési rendszerre, illetve a tok saját pántjához tudjuk hozzáfogatni. A patentoknak köszönhetően viszonylag gyorsan levehető, én nem sok hasznát vettem.
Ami viszont nagyon hasznos, az a Camelbak porvédő kupakja, és az egyszerű kapcsoló. A korábbi Source-ról ezeket szintén hiányoltam, illetve egy idő után el is törtem őket.
Mivel a cső szabványos, ezért azon túlmenően, hogy a MIOX víztisztító rendszer is csatlakoztatható hozzá, akár idehaza is vehetünk pót alkatrészt. Itt elsődlegesen a porvédő kupakra gondolok.
A külső tokot Grimlockok segítségével könnyen és gyorsan lehet rögzíteni bármilyen Molle rendszerű védőmellényen. Apró hátránya viszont, hogy az FLC-n vagy akár a TAP-en kicsit ez egy körülményesebb folyamat.
A formáját szintén csak dicsérni tudom, ugyanis a Source-hoz képest szélesebb viszont rövidebb, így nem lóg túl a védőmellényen, és nem zavaró a deréknál.
Mindent összevetve ez az eddigi legigényesebb és legegyszerűbben, illetve legmodurálisabban használható camelback ami az oldalon szerepelt. Nem beszélve arról, hogy milyen egyszerű a tartályt ki-be tenni.
Magáról a tokról is az igényes munka nyomai virítanak. Jó minőségű anyagból, kellő szigeteléssel készítették el, bár a nyári tapasztalatok még váratnak magukra.
Noha a FILBE rendszer legalább kétszer drágább lehet a korábban rendszeresített zsákrendszereknél, de valahogy ilyen lehet ha az emberről gondoskodnak.
Utolsó kommentek